טיפוח שיער וקרקפת – הוא הטיפול שמשמש כדי לשמור על השיער והקרקפת שיהיו בריאים ונקיים .

טיפול השיער והקרקפת הוא לשמירה על רמת היגיינה אישית טובה. שמירה על שיער נקי, מבריק וחזק פירושו שיער בריא . שיער חלק וקרקפת עם קשקשים וכינים בראש ניתן להימנע או למזער , כמו הסיכונים שהם יכולים לפתח זיהומים כתוצאה מזה .

השיער מורכב מקרטין, האורגניזם החי, הוא צומח מתוך שורשי הקרקפת שנקראים זקיקים אשר נשמרים משומנים באופן טבעי על ידי חומר שנקרא הסבום. כל אחד מייצר כמויות שונות של הסבום, ומשאיר אנשים עם שיער יבש או שמנוני ולפעמים אפילו שילוב בין השניים. אם השיער שלך נשבר בעת ההחלקה , הופך למראה מתולתל ויבש, סביר להניח שאתם סובלים מיובש בשיער . שיער יבש ושביר הוא סימן חזק מאוד ששיער אינו במצב בריאותי טוב ויכול להיגרם כתוצאה מחשיפה מרובה אל השמש, חוסר שימוש במרכך או מהרקע האתני. תזונה לקויה , ומצבים רפואיים כגון בלוטת התריס יכולים לגרום לתופעת שיער שביר. הגורמים לשבירת שיער הינם גם המשפיעים על בעיות אחרות בשיער כמו שיער דליל , שיער יבש עם קשקשים ועוד…

גורמים רבים יכולים לגרום נזק לשיער. סיבות מכניות , הברשה מוגזמת, קשרים לא מטופלים , מסרקים לא נקיים , או אפילו להבריש את השיער רטוב, נזק כימי יכול להיות כתוצאה משימוש פתרונות לסלסול, צביעה וחומרים כימיים להחלקה . סיבות סביבתיות, כגון חשיפה לקרני השמש

  או ציוד של הסלון. מכשירים תרמיים הם גם אשמים בגרימת נזק לשיער כמו מכשירי החלקה ומלקחי סלסול אשר יכולים לגרום לשריפת השיער.

טיפוח ופינוק לקרקפת תורם לבריאותה יותר מאשר שטיפתה . באופן קבוע הסרת העור המת נעשה על ידי פילינג והקרקפת כמו שאר חלקי העור בגוף , ניזקת מיובש וכתוצאה הופעת תאים מתים . משחות הפילינג שמשתמשים בהם על הפנים או הגוף ניתן להשתמש כדי להסיר תאים מתים מהקרקפת בתנאי שהוא מוחל בתנועות עדינות. לחות העור של הקרקפת חשובה כדי לשמור על העור רך וגמיש ולמנוע יובש וקילוף שמופיעים בדרך כלל כקשקשים .

ישנה גם חשיבות רבה לעיסוי איזור הקרקפת שמעורר צמיחת שערות . העיסוי גורם ומשפיע על זרימת הדם באיזור הקרקפת אשר מסייע לשמירה על עור לח ,רך ובריא יותר .עיסוי הקרקפת משחרר את השרירים ומסייע בהפחתת לחצים .טכניקה פשוטה, של תנועות סיבוביות של ראשי אצבעות היד על הקרקפת, לא רק גורם להרגשה טובה , אלא גם מספק יתרונות בריאותיים רבים.

 על מנת להימנע מטיפול יתר לשיער ומנזקים מיותרים ישנם כיום פתרונות מתקדמים כגון הדמיית שיער.