אדם בטבעו אוהב להיראות יפה ומסודר, ובמיוחד נשים שאוהבות שיגידו להן וואוו איזו יפה, איזו עיניים יפות, איזו שפתיים, איזה גוף יפה וכו’. מכאן כל מוצרי היופי והכלים המשמשים לקוסמטיקה ויופי מהווים שוק ענק מאד ובתוכו נמצאים הניתוחים הפלסטיים והקוסמטיים אשר לא ניתן להמעיט בחשיבותן הפסיכולוגית עבור מי שעובר אותן.

ניתוחים קוסמטיים הינם הניתוחים הכי אהובים לכל אחד ואחת מאחר שניתוח כזה הינו לצורך התייפות ואינו חס וחלילה ניתוח עקב מחלה מסויימת או בעיה רפואית. אז מה הן הניתוחים הקוסמטיים הנפוצים ביותר בימינו, מה התוצאות ומה הסיכונים מאחורי ניתוחים אלו?

ישנן הרבה שאלות שונות בקשר לניתוחים קוסמטיים, אנו נתמקד במאמר זה בניתוחים הכי פופולריים בימינו , מה תופעות הלוואי, ומה הסיכונים . נתחיל בכמה סוגי ניתוחים והם:

  • זריקות הבוטוקס – הזריקות שנחשבות כ “ניתוחים” קוסמטיים אך  אינן מכריחות את מי שעובר אותם לשכב בבית חולים או להתאשפז, המטרה מזריקות הבוטוקס הוא העלמתם של הקמטים, במידה ואישה מוצאת קמט בפנים שלה לרוב היא פונה לאחד הרופאים הקוסמטיים להזריק לה חומר שמשתק את העצבים האחראיים לתופעת הקמטים ובכך הקמטים נעלמים וזה יכול להחזיק מעמד מ 4 עד 5 חודשים, פעולה זו צריך לחזור עליה כל פעם שהקמטים מתחילים להופיע , העלות של כל זריקה אינה יקרה יחסית לניתוח קוסמטי. ישנן כמה תופעות לוואי לאנשים אלרגיים במיוחד , אך ישנו מצב מאד נדיר שהזריקה יכולה לגרום לתופעה של הקפאת הבעות הפנים דבר שאין לו טיפול אלא להתאזר בסבלנות עד להרפיית שרירי הפנים.
  • הגדלת / הקטנת חזה – ניתוחים אלו פופולריים מאד לנשים שרוצות להיראות נשיות יותר, עם חזה גדול שייראה יפה ומושך, או להקטין את החזה מאחר שהוא היה גדול מאד ולא נראה יפה. ניתוח זה נעשה באיזו הפטמה, מתחת לשד, או מתחת לבית השחי , המקומות שלא נראים לעין. עושים חתך באיזור שמחליטים עליו ואם הניתוח להגדלת חזה אז בתוך החתך שנעשה מוכנס בלון בגודל שהוחלט המלא בסיליקון. ובמידה וזה הקטנת חזה אז התהליך הוא שאיבה ועיצוב החזה בצורה יפה. הסיכון הכי גדול הוא שהחומר שמוכנס “הסיליקון” לא יהיה מאושר ולא תקין שיכול עם הזמן להפוך לסיוט גדול שהמנותחת תצטרך להוציא אותו כמו הפרשה אודות חברת PIP אשר ביקשה מכל הבחורות והנשים להוציא את השתלים כי זה יכול לגרום לבעיות רציניות מאחר שהסיליקון שנמצא בתוך הבלונים האלו לא מיועדים לשימוש בגופם של בני אדם. וכמו בכל אסון גודל הנזק נחשף רק אחרי תקופה מסוימת ולפעמים כאשר כבר מאוחר מדי. ועוד סיכון אחד שבמידה ואישה נתקלת בתאונה כלשהי שיכולה לפגוע בחזה שלה הבלון או שתל הסיליקון יכול להיפגע, או להישרט והחומר שבתוכו יכול לצאת ולגרום לכאבים מאד חזקים ואי נוחיות.
  • שאיבת שומן – בתקופה האחרונה אנו עדים למהפכה גדולה מאד בעולם הדיאטה מאחר התפתחותם של ניתוחים שונים להורדות אחוזי שומן בגוף וקיצורי כיבה. שאיבת שומן זהו התהליך שנועד להיפטר מעודף השומן בגוף כמו בבטן, בירכיים , בזרועות או ברגליים. בניתוח מסוג זה המנתח עושה חתך קטן באיזור של השאיבה בתוך העור, אחר כך הוא מכניס צינור קטן שמעביר דרכו חומר הרדמה המסייע בפירוק השומן באזור המיועד לשאיבה, כדי להיפטר מאותם שומנים עודפים ולאחר מכן שואבים אותם שומנים שפורקו באמצעות משאבה רפואית מיוחדת.  לניתוח הזה ישנם הרבה סיכונים שיכולים לגרום שלא נדע למוות או לשיתוק של המנותח, מאחר שבניתוח מסוג זה יכולים להתפתח סיבוכים רבים במהלך הניתוח אפילו ברגע שמנגנון שמירת הנוזלים המאוזן בגוף נפגע נוזלים רבים כתוצאה מצטברים בריאות ויכולים לגרום לנזק בלתי הפיך וישנם מצבים שבהם נפגעת מערכת העצבים קשות עד אי שליטה במצב וגרימת שיתוקים באיזורים שונים בגוף.
  • הגדלת שפתיים – ניתוח זה נעשה בהזרקת חומר מסויים בתוך השפה להגדיל אותה לרוב משתמשים בחומר הקולגן, ג’ל מיוחד, או שאיבת כמות של שומן מהגוף והזרקתו בתוך השפה. ניתוח זה עדיף לחזור עליו כל 3 או 4 חודשים על מנת למלא שוב את השפה. הסיכונים שיכולים להיות מאחורי ניתוח כזה הם לא כל כך קריטיים מה שיכול להופיע זה הסימנים של הזריקה , נפיחות, כאבים והרגשת עקיצות מכאיבה, רגישות מהקולגן שמתבטאת בסימנים של שפעת חזקה עם חום ונזלת, ובמקרים נדירים זה יגרום לשינוי בקוו השפתיים הישר מה שיכול להפוך למראה מכוער לכל החיים.
  •  ניתוח אף – ניתוחי האף ישנם במגוון רחב, שחלקם נועדו לשנות את הצורה של האף והפנים בכלל, או להיפטר מעקמומיות של האף ע”י יישורו או הקטנתו, ולעתים קרובות המנתח עובד על שבירתם של חלקים פנימיים של העצם, כדי לשפר את המראה החיצוני. ישנם כמה סיכונים והכי בולט זה במקרה והניתוח לא הצליח ומראה האף הפך ליותר קריטי או במידה והניתוח הצליח אבל המראה לא היה מתאים לפנים ולא מוצא חן, רוב המקרים האף מתנפח אחרי ניתוח מסוג זה אך ישנם מצבים שזה מסתבך עוד יותר שיכול להוביל לתופעות לא רצויות כמו נחירות, נזלת, ודימומים.
  •  הרמת הישבן – זהו הניתוח שפחות שכיח אך ישנן הרבה נשים שעוברות אותו בשביל היופי ושינוי המראה של הגוף. בניתוח מסוג זה המנתח עושה חתך באיזור מתחת למותניים או בקפלי הישבן ולאחר מכן שואב שומן מהאיזור ומיד מושכים את העור ותופרים את המקום ובכך התחת נמשכת ונהיית מתוחה ולא רכה. הסיכונים מאחר ביצוע ניתוח מסוג זה שישנם מצבים שהמראה של מקום הניתוח נשאר כצלקת מעוותת ולא יפה , כאבים בזמן הישיבה ל מקום הניתוח והעמידה שיכול ללחוץ על החתך ויגרום לכאבים עזים ובלתי נסבלים.

ישנם עוד הרבה סוגים של ניתוחים קוסמטיים ופלסטיים שונים לצורך היופי והמראה המיוחד והמושך, כמו ניתוחי לחיים, צוואר, ועוד כל אלו מחייבים מנתחים מומחים לכן צריך לבחור במנתח הכי מוכשר ושאין עליו שום תלונה , קוסטיקאיים רבים מוכשרים לבצע ניתוחים שונים ולפעמים הזווית ראייה שלהם ליופי ולמראה יותר איכותי ויעילה בקבלת החלטות קריטיות שיכולות להיות מחסום למבצע הניתוח ולמנותח עצמו.

          הצרת היקפים , ניתוחים פלסטיים